Senzor ST- 622 poskytuje najlepšiu možnú ochranu pred všetkými typmi požiarov.
Kombinovaný senzor Thermoptek kombinuje najmodernejšiu optickú detekciu s tepelným snímaním, takže dokáže rýchlo odhaliť prudko horiaci aj tlejúci oheň.
Najdôležitejšie parametre:
- Optický a tepelný snímač
- Testovací režim požiaru: Áno
- Indikátor konca životnosti: Áno
- Napájanie: vstavaná batéria: 3 V, lítiová s predpokladanou životnosťou 10 rokov.
- Prevádzková teplota: 0 °C - +40 °C
- Očakávaná životnosť: 10 rokov
- Rozmery: ∅13 x 3,3 cm
- Ďalšie informácie: vyhovuje norme EN 14604 vyhovuje norme EN 14604
Vlastnosti, princíp činnosti a umiestnenie optických hlásičov dymu:
Široké spektrum použitia odôvodňujú ich nízke náklady na inštaláciu, vysokú spoľahlivosť a včasnú detekciu širokého spektra druhov požiarov. Dymová komora optického hlásiča je utesnená pred vonkajším svetlom, ale je
priepustná pre prach a častice dymu prenášané vzduchom. V tomto opticky utesnenom priestore sa vysiela usmernený lúč svetla, väčšinou pulzný. V komore je umiestnený aj optický snímač takým spôsobom, že vyžarované svetelné lúče sa k nemu nikdy nemôžu dostať priamo. Ale akonáhle sa plávajúce častice dostanú do cesty svetlu, lámu sa a rozptyľujú vysielaný svetelný lúč.
Toto rozptýlené svetlo už optický snímač vidí a nad určitú hodnotu vyhlási požiarny poplach. Inými slovami, optický snímač v skutočnosti nezaznamenáva dym, ale drobné plávajúce častice, ktorými môže byť skutočný dym, ale aj vodná para alebo našľahaný prach.
Snímač môže poslať presnú hodnotu znečistenia do riadiaceho centra, ktoré sa potom môže rozhodnúť, či vydá varovanie a následne požiarny poplach, alebo to môže určiť samotný snímač. V druhom prípade ústredňa dostane len správy "pokoj", "predbežné varovanie", "požiarna výstraha" a "porucha".
Optický detektor funguje dobre vo všetkých prípadoch, keď je oheň alebo žeravé uhlie spojené s výrazným vyžarovaním dymu. Nebude však účinne fungovať na miestach, kde je dym malý alebo zanedbateľný, napríklad pri spaľovaní etanolu. Takisto nie je vhodné používať ho tam, kde dochádza k častému znečisteniu, napríklad zrážaním pary v kuchyni alebo obilnej múky v mlyne, čo často vyvolá falošné poplachy.
V takýchto priestoroch sa inštaluje buď neoptický hlásič, alebo tzv. kombinovaný hlásič. V druhom prípade je v jednej skrini niekoľko snímačov a o logickom vzťahu medzi nimi možno rozhodnúť programovaním. Kombinovaný hlásič tepla a dymu možno naprogramovať tak, aby v reakcii na signál z ktoréhokoľvek z týchto dvoch snímačov vyhlásil požiarny poplach, ale aby v reakcii na signál z oboch snímačov vyhlásil požiarny poplach.
Dymové častice rôznych požiarov majú rôznu veľkosť a farbu. Napríklad pri horení plastov vzniká hustý, čierny dym, ale pri horení vlny vzniká oveľa svetlejší dym. Mnohé rôzne typy častíc dymu reagujú na svetlo, ktoré dostávajú v dymovej komore, rôzne a rôzne ho odrážajú alebo absorbujú. Z tohto dôvodu viacerí výrobcovia v poslednom čase experimentujú so zdrojmi svetla s rôznou vlnovou dĺžkou, pričom niektorí z nich umiestňujú do tej istej dymovej komory niekoľko zdrojov. Týmto spôsobom sa dajú požiare odhaliť o niečo skôr.
Optické detektory dymu by mali byť v ideálnom prípade namontované na strope, blízko stredu miestnosti. To môže kolidovať so svietidlom, ktoré by malo byť umiestnené aspoň pol metra od neho. Odporúča sa vzdialenosť aspoň 70 cm od rohov miestnosti a aspoň 50 cm od bočných stien. Zabráni sa tak tomu, aby nehybný vzduch alebo svietidlá v rohoch miestnosti bránili alarmu vo včasnej detekcii požiaru.
Na schodisku v jednopodlažnom byte sa odporúča inštalovať kombinovaný hlásič tepla a dymu, a to aj na bočnej stene. Toto zariadenie detekuje teplo aj v úzkych alebo vysokých miestnostiach, kde sa dym nemusí dostať k zariadeniu.
Optické hlásiče dymu (vrátane kombinovaných hlásičov) nie sú vhodné na použitie v kuchyniach a kúpeľniach, pretože ich môže oklamať para a výpary. Na týchto miestach by sa mal používať detektor tepla. V kúpeľni môžu hlavné nebezpečenstvo predstavovať práčky, v kuchyni rôzne elektrické spotrebiče (napr. hriankovač, umývačka riadu, digestor, elektrický sporák) a potraviny alebo kuchynský olej ponechané na fungujúcom sporáku.
Návod na použitie